Sajtófigyelő - napilapok
2008. április 21., hétfő
Magyar Nemzet
Jogilag ingatag határozat
Nem tudni, hol és kik között született döntés arról a kormányhatározatról, mely lehetővé teszi az uniós pénzeket elosztó szervezetek és az önkormányzatok megfigyelését. Kóka János SZDSZ elnök szerint pártja delegált kormánytagjai sem tudtak az ügyről. Demeter Ervin (Fidesz) azonnali bocsánatkérésre és a határozat visszavonására szólította fel Szilvásyt. A titkosszolgálatokért felelős miniszter szerint a korrupció háttérbeszorításáról van szó, és a határozat érvényben marad. A lap kifejti, hogy alkotmányossági aggályokat is felvet az ügy, ugyanis az önkormányzatokat nem utasíthatja a kormány határozatokkal, csupán az államhatalom részeként működő állami szerveket irányíthatja. Az ügyet már az állampolgári jogok országgyűlési biztosa is vizsgálja. A Fidesz attól tart, hogy a határozat célja olyan információk szerzése, mellyel zsarolni lehet a megfigyelteket. Ujhelyi István, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium államtitkára nem hallott az ügyről, szerinte „fideszes támadásról” van szó. Az újság szerint lenne dolga a titkosszolgálatoknak, például a jelenlegi koalícióhoz köthető ügyek kapcsán, mint például Weiszenberger László, vagy Kabai Károly ügye. A lap szerint a mai, hétfői ülés meghatározó témája lesz a vitatott kormányhatározat.
Visszalépünk a Kádár-rendszerbe?
Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa szerint aggályos, és a Kádár-rendszert idézi, hogy megtarthatták az április 11-i, SZDSZ által szervezett „antifasiszta tüntetést”, melyet nem jelentettek be időben. Az ügy kivizsgálása kapcsán indított ombudsmani vizsgálat még folyik, eredmény május közepére várható. Viták tárgyát képezi a „flashmob” (villámcsődület) fogalom. Ilyet lehet tartani, azonban nem lehet policikai célja. Az ombudsman szerint itt egy flashmobnak álcázott tüntetésről van szó. Szerinte a helyzet lényegesen kedvezőbb a 2006. őszinél, ami az utcai tiltakozásokat illeti. Bencze József országos rendőrfőkapitány szerint sikerült helyreállítani a 2006 őszén esett csorbát a rendőrség hírnevén.Tóth Gábor budapesti rendőrfőkapitány szerint a gyülekezési törvény korrekcióra szorul, és a munkáját végző rendőr is elkövethet természetesen hibákat. A cikk megemlíti, hogy a BRFK 1000-1500 fős létszámhiánnyal küzd.
A benesi dekrétumok ellen
Világszerte tüntettek szombaton a szlovák parlament által nemrég megerősített magyarellenes Benes-dekrétumok ellen. Többek között New Yorkban, Los Angelesben, Münchenben, Bécsben, Stockholmban, Bernben, Brüsszelben, Torontóban, Ottawában és Canberrában tartottak demonstrációt a helyi szlovák képviselet épülete előtt. Egy közös petíciót is indítottak, kezdeményező a Civil Jogász Bizottság (CJB) volt.
Csodálatos magyar bravúr a hoki-vb-n
Egy nem politikai jellegű hír is helyet kapott a címlapon: a szapporói divízió I-es világbajnokság zárónapján döntőnek beillő, hallatlanul izgalmas mérkőzésen 4-2-re legyőzte Ukrajnát, s így feljutott az A csoportba jégkorong válogatottunk. Így a jövő évi svájci vb-n a sportág nagyjaival, például az USA, Oroszország, vagy éppen Finnország válogatottjával mérkőzhetünk meg. A csapat kanadai születésű szövetségi kapitánya, Pat Cortina is élete legszebb eredményének tartja az aranyérmet.
Kormányzati gumicsont
10-12 milliárdos támogatást sikerült kiharcolnia Demszky Gábor főpolgármesternek a pénzügyminisztériumtól. Azonban a tízmilliárdos összeg nem oldja meg a BKV gondjait-vélik a szakértők. Ráadásul mivel előfinanszírozásról van szó, így ez a későbbi állami normatívából levonásra kerül majd. Gyurcsány Ferenc kijelentette: nem tud, és nem is kíván átcsoportosítani a költségvetésből a BKV számára összegeket. Keller László is úgy látja, a konvergenciaprogramba nem fér bele a BKV-nak nyújtott támogatás növelése. Így minden bizonnyal további, akár többnapos sztrájkokra is számítani lehet, hiszen új paraméterkönyv sem születik egyelőre.
Öt támadás érte a miniszterelnököt
A Zoom.hu netes portál pénteken arról számolt be, hogy az elmúlt másfél évben 5 támadás érte a miniszterelnököt. Gyurcsány Ferenc a Nap-keltében úgy fogalmazott, hogy szerinte semmi jelentősége nincsen az ominózus támadásoknak. Szerinte az esetek leírásában van némi igazság, azonban nem tulajdonít nekik nagyobb jelentőséget. Nem eltitkolták, csupán nem hozták nyilvánosságra-vélekedett a miniszterelnök. Az 5 támadásból állítólag 3 nem volt komoly, két esetben viszont komolyabb veszélyben volt a kormányfő. Egyszer botokkal felfegyverkezve várták Tihanyban, mikor egy ismerősét látogatta meg: itt kisebb dulakodás alakult ki, melyet az egyik testőr fegyverének előkerülése állított meg (az MTI másképpen számolt be az ügyről). A másik incidens a Puskin-mozinál történt, ahova egy előadásra érkezett a miniszterelnöki pár. Pár utcával arrébb, ahol felismerték a kormányfőt és feleségét, Dobrev Klárát, tojások vásárlásába kezdtek, melyet észrevettek a testőrök, s így jobbnak látták idő előtt elhagyni a helyszínt.
Gyurcsány titokban járt Miskolcon
Miskolcra látogatott Gyurcsány Ferenc kormányfő és felesége, Dobrev Klára. Teljes titokban érkeztek, a helyszínről „halotti torra” hivatkozva tartották távol az újságírokat a rendőrök. Azonban megjelentek tüntetők, akik a miniszterelnök távozását követelték. A találkozó az Elmib Zrt. MVM-től megvásárolt Miskolci Fűtőmű visszaszerzésének lehetőségeit vizsgálta.
Magyar Bálint keveri a kártyát
SZDSZ-es politikusok szerint Magyar Bálint áll Kuncze Gábor visszacsábításának ötlete mögött-értesült a MN. Sőt, informátoruk szerint egyenesen Magyar kérte meg Konrát Györgyöt, hogy elsőként vesse föl a visszatérés lehetőségét. Az ötlet népszerűségét mutatja, hogy már saját honlap is indult, melyen aláírásgyűjtésbe kezdtek Kuncze visszatéréséért. A párton belüliek szerint egy Horn-Magyar ellentét húzódik a háttérben, ugyanis Kuncze távozásával Horn Gábor örökölte meg a korábban Magyar által betöltött pozíciót, és utóbbi mindig Kuncze erős emberének számított. A lap állítja, ugyancsak informátorára hivatkozva, hogy Kóka Jánost is Magyar Bálint győzte meg, hogy csak Kuncze mentheti meg az SZDSZ-t.
Kapolyiék engedtek
A Magyarországi Szociáldemokrata Párt (MSZDP) legutóbbi pártértekezletén megváltoztatta alapszabályzatát, melynek köszönhetően a jövőben lényegesen nehezebb lesz taggá válni a pártban. A döntés elsődleges oka az volt, hogy túl sok volt MSZP-s lett tag az MSZDP-ben, ami azt a látszatot keltheti, hogy kizárólag MSZP-sek számára ideális az szocdem párt. Kapolyi László pártelnök kifejtette, a tagsági kérdések az alapszervezetek kompetenciájába tartoznak, s az új szabályok értelmében maximum egy év után lehetséges a taggá válás. A párt markánsan elutasítja a neoliberális gazdaságpolitikát, helyette egy ökoszociális piacgazdaság megteremtését szorgalmazzák. A lap a cikk végén leírja, hogy 2007 decemberében választási együttműködést kötött a párt a Magyarországi Munkáspárt 2006 vezetőivel. A hétvégén kiderült, hogy a párt a Centrum párttal is keresi a kapcsolatot.
Erősödnek a kritikus hangok
Egyre inkább erősödnek a koalíció felbontása miatt elégedetlenkedő hangok. Napvilágot látott egy olyan mítosz is, melyszerint a szocialisták önkormányzati lobbija érdekelt lehet egy mostani előrehozott választásban, ugyanis a hatalomrajutó jobboldal a gazdasági nehézségek miatt 2010 őszére lenullázná magát, és megint jöhetnének a szocialista polgármesterek. Időközben Gyurcsány veszít népszerűségéből a párton belül is: egyre féltékenyebbnek mutatkozik: több belső pártfórumon kezdeményezte, hogy lemond, igaz, a teljes vezetéssel együtt, és erre az esetre hívjanak össze egy tisztújító kongresszust. A cikk megjegyzi, hogy újabban a „gyurcsányistának” tartott Juhász Ferenc elnökhelyettes is több ízben bírálta a kormányfőt. Nem tesz jót a miniszterelnök pozíciójának az sem, hogy megpendítette, a párt több erős emberért kirakná a miniszteri bársonyszékéből, s helyükre szakértőket ültetne.
Népszabadság
Megálló a fővárosban
A címlapon a Föld napja kapcsán, vasárnap megrendezésre került budapesti biciklis felvonulásról számol be a lap. A becslések szerint negyvenezren bicikliztek a városban, illetve öltöztek zöld pólóba, hogy a mindennapos kerékpározást népszerűsítsék, illetve a várost érő forgalmi terhelés és a levegőszennyezés csökkentéséért demonstráljanak. A felvonulást a civil szervezeteket tömörítő Critical Mass rendezte. A szervezet a budapesti kerékpározás elterjedését tűzték ki célul.
Megállíthatatlan rendszámüzlet
A címlap rövidebb cikke a szlovák rendszámüzlettel foglalkozik, amelyre a szomszédos országban már cégek alakulnak. A rendszámüzlet lényege: aki Szlovákiában vásárol és helyez üzembe autót, megspórolhatja a magyar regisztrációs adót, súlyadót és megtakaríthatja a kötelező biztosítás árából is. Hiába kell a külföldről származó autókat 30 napon belül bejelenteni, ez nem visszatartó erő, mivel nem kell tartani a lebukástól megfelelő ellenőrzés hiányában.
Mentőöv a BKV-nak
A pénteki számhoz hasonlóan ismét a címlapon írnak a BKV helyzetéről. A kormány és a főváros a szombati tárgyaláson megegyezett: a kormány 10-12 milliárd forintos támogatást nyújt idén a BKV-nak. A támogatás azonban előfinanszírozásnak tekinthető, mivel addig kapja meg az összeget a főváros, ameddig értékesít ingatlanokat a BKV hiányának pótlására. A Pénzügyminisztérium véleményét Keller László államtitkár tolmácsolta: a kormány nem szeretné, hogy a BKV adósságspirálba kerüljön, ezért nyújt támogatást. A pénzügyi segítség kiharcolása után más vidéki városok is a kormányzati támogatás igénylésén gondolkodnak.
Idegeneknek belépni tilos!
Hétvégi tanácsán döntött az MSZDP az alapszabály módosításáról, így csak bizonyos próbaidő (1 év) után nyerhető el a teljes jogú tagság a pártban. Kapolyi László elnök, az MSZP frakciójának tagja szerint: ”Fennáll a veszélye annak, hogy esetleg bizonyos hátsó gondolatokkal történik ez a belépés”, ezért szükséges az alapszabály módosítása. Az elnök egy kérdésre válaszolva elmondta az EP választásokon a Centrum Párttal közös indulás is elképzelhető. Az MSZP több képviselője nem nézte jó szemmel az MSZDP-be való átlépéseket, ezért a 2007. decemberi közös együttműködési nyilatkozatot frissíteni fogják. Az MSZP-ből többen úgy vélik nemcsak megerősödhet, de koalíciós partner is lehet a későbbiekben az MSZDP.
Platformkiállás, finom elhajlásokkal
A szocialista platformok véleményét sorolja fel a cikk a kormányzati struktúra megváltozása kapcsán. A 7 platform mindegyike kiáll a várható önálló szocialista kormányzás mellett, ám többen a koalíció fennmaradását tartják jobb megoldásnak. Egyes platformok arra is felhívták a figyelmet, hogy a kisebbségi kormányzás konstrukciója csak rövid távon tartható fenn.
Titkosszolgálati módszerekről a parlamentben
A lap beszámol az önkormányzatok „titkosszolgálati lehallgatása” körül kialakult vitáról, mivel hétfőn a Parlamentben Kósa Lajos és Demeter Ervin interpellációban Szilvásy György titkosszolgálatokért felelős tárca nélküli minisztert kérdezik az ügyről. Demeter Ervin kritizálta a kormánydöntést, amely engedélyezi az önkormányzatok széles körének ellenőrzését. Ennek kapcsán Tóth Károly a Nemzetbiztonsági Bizottság alelnöke elmondta a rendelkezés 1997-től 2004-ig már érvényben volt, tehát az Orbán-kormány idején is. Az európai uniós forrásokkal kapcsolatos döntéshozatal teszi indokolttá az ellenőrzést a lap információ szerint.
Félidő: két év tükrében
Április 23-án lesz két éve az MSZP választási győzelmének, ennek kapcsán közöl cikksorozatot a lap, amelynek első részében a munkaüggyel és a közigazgatással foglalkozik. A munkaügy kapcsán a növekvő foglalkoztatást több munkahelyet és a fekete gazdaság visszaszorítását ígérte a kormány. A lap megállapítja a munkaügy nem sikertörténet és a közigazgatásban sem látható gyökeres változás. A foglalkoztatás bővítése nem csak az ígéretekben jelent meg, mivel a START kártyák ösztönözték a vállalatokat a legnehezebb helyzetben lévők felvételére, ám az intézkedés nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A Világbank jelentéséről is ír a lap, amely az adórendszerben eszközölt változást támogatna, a feketegazdaság visszaszorítása érdekében, valamint az érdekegyeztetési törvény megszületését is megemlíti a lap. A közigazgatás kapcsán sikernek értékelik az államapparátus csökkentését, azonban kudarcnak ítélik a regionális intézmények kialakításának elmaradását, valamint a közigazgatás modernizációjának halasztását.
Pazarló közigazgatás
Palócz Éva a Kopint-Tárki vezérigazgatója szerint a közigazgatásban nem érvénysült az a takarékosság, amely indokolt lenne a nemzetgazdaság pénzügyi helyzete alapján. Hiába csökkent az apparátus létszáma, így is hatalmas összegek kerültek kiutalásra. A köztisztviselőket képviselő szakszervezet szerint 2007-ben a legnagyobb reálkereset-veszteséget kellett elszenvednie a köztisztviselői karnak.
Magyar Hírlap
Újabb blöff Gyurcsánytól
A címlapon megjelenő cikkben a szerző Gyurcsány Ferenc miniszterelnök eddigi terrorista támadások veszélyeiről szóló nyilatkozatait eleveníti fel, mint például a 2006. máricus 15-ei rendezvények megzavarását, ugyan abban az évben a választási kampányok nagygyűlésén történő robbantásokat. A cikk további részében pedig a nem rég Zoom.hu oldalon megjelent Gyurcsány elleni 5 támadást írja le és kommentálja.
BKV: pénzügyi segítség lesz, de garancia is kell
A kormány még idén 10-12 milliárdos tőkepótlással segít a BKV pénzügyi helyzetének rendezésében. Erről Keller László pénzügyi államtitkár és Demszky Gábor főpolgármester beszélt a Pénzügyminisztériumban. A főváros a kormánynak javasolta, hogy visszamenőleg emeljék meg az állami normatív támogatást. De az államtitkár válaszul kijelentette, hogy erre nincs lehetőség. és a kormánynak nem áll szándékában ezt megtenni.
A továbbiakban arról fognak tárgyalni, hogy hogyan lehetne megteremteni jogszabályait annak, hogy bevonják a tömegközlekedési szolgáltatás megrendelőit a közlekedési vállalatok finanszírozásába.
Ha a szakszervezetek nem kapnak rá garanciát, hogy a főváros rendezi a finanszírozási problémákat, akkor többnapos munkabeszüntetésre is képesek.
Ellenzéki többség, balliberális túlsúly
Több parlamenti bizottságban ellenzéki többség fog kialakulni, ha az SZDSZ kilép a frakcióból. A bizottságok esetében nincs arról szó, hogy a kisebbik kormánypárt kiválásával az MSZP több képviselőt küldhetne a bizottságokba, viszont egy kormánypárt esetén lehetőség nyújt a médiatörvény, hogy az ORTT be még egy képviselőt delegáljanak a szocialisták, ennek ellenére nem változik meg a szavazati arány egyensúlya, mivel az ellenzéki pártok képviselőinek szavazata eddig is egyenlőnek számított az MSZP-s és az SZDSZ-es szavazatokkal.
Más közmédiumok esetén az eddigi 5-5 képviselő arány kormánypárti és ellenzéki oldalról megváltozik 7-3-ra, így a szavazat kiegyenlítés miatt ide is újabb képviselőket küldhet az MSZP.
Vallásközi találkozó Esztergomban
Esztergomban ülésezett április 17-től 20-ig az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa és az Európai Egyházak Konferenciájának iszlám kapcsolatokért felelős bizottsága. A találkozó célja az volt, hogy a részt vevők egyeztetéseken keresztül előkészítsék az európai keresztény-muzulmán konferenciát, melyet októberre Brüsszelbe terveznek. A konferencia részleteiről Erdő Péter bíborost, prímás nyilatkozott. Az interjú során érdeklődtek a bíborostól az iszlámmal kapcsolatos tévhitek lehetséges eloszlatásáról; mi köti össze a két vallást; mit tartalmaznak azok a dokumentumok, melyet Esztergomban készítettek elő.
Rice Bagdadban békít
Condoleezza Rice Bagdadba utazott, majd több Perzsa-öböl menti országot meglátogat a jövő héten. Az iraki miniszterelnök megfenyegetése után Rice kijelentette, hogy a kormányfő megsegítésére érkezett. A külügyminiszter felszólította a szunnita arab országokat, hogy teljesítsék kötelezettségeiket, melyeket szolidaritásból vállaltak a siíta milíciákkal harcoló Irak támogatásáért, mint például enyhítsék irak adósságterheit. Rice-szal egy időben a térségben tárgyal a volt amerikai elnök, Jimmy Carter is.
Kínai „ellenoffenzíva”
Tiber- és Nyugat-ellenes tüntetések kezdődtek Kínában. Francia és amerikai érdekeltségű áruházak és üzletek előtt tüntettek a média Tibettel kapcsolatos „dezinformációs” kampánya ellen. A kínai „ellenoffenzíva” francia fővárosra és Los Angelesre is kiterjedt, utóbbi városban a CNN előtt tiltakoztak. Vasárnapra csillapodtak a feszültségek. A pekingi kormány még nem szállt síkra egyértelműen a bojkottfelhívások ellen. Utalt arra, hogy az Európához fűződő „egészséges és stabil” kapcsolatokban érdekelt.
Népszava
Új kormány csak búcsú után
Nem szabad addig hozzákezdeni a kormány szerkezetének átalakításához, amíg nem biztos az SZDSZ kilépése a koalícióból. Utána is csak korrekció szükséges, mely szükséges a kormányprogram megvalósításához. Gyurcsány Ferenc csak annyit árult el, hogy megfontolja a távozó miniszterek helyére szakemberek ültetését. Esetleg a gazdasági és környezetvédelmi tárcánál vetődhet fel, hogy ne pártpolitikus kerüljön a minisztériumok élére.
A kormányzás centrumát a miniszterelnök a kormánykabinetbe helyzete át, miután megszüntette az Államreformbizottságot. A testületben a legbefolyásosabb szocialista és liberális politikusok kaptak helyet. A legfontosabb kérdésekben itt született kérdés.
Újra kell gondolni a fejlesztéspolitikát, mivel a kormányzati programok zöme az uniós forrásokra és pályázati lehetőségekre fog épül. A fejlesztési feladatokat immár a gazdasági tárcához csatolnák, ezzel létrehoznának egy új csúcsminisztériumot, melyhez a kormányfő alá tartozó Fejlesztéspolitikai Irányító Testület is betagozódna.
Gyurcsány: beszéljük meg!
Gyurcsány Ferenc a Nap-kelte vasárnapi adásában említette, hogy ha meghívják orbán Viktort a műsorba, akkor ő is szívesen eljönne egy kis eszmecserére. A közös szereplésnek elé akadályt állít, hogy a fideszes és KDNP-és politikusok 2006 okterbere óta bojkottálják a politikai háttérműsort. A kormányfő tett egy másik javaslatot, még pedig Sólyom László hívja meg a parlamenti pártok elnökeit egy közös beszélgetésre a Sándor-palotába. Ezzel a gesztussal Sólyom arra hívná fel a pártok vezetőjét, hogy kezdődjön meg egy közös konzultáció az ország dolgairól és legyen együttműködés.
A műsorban hangsúlyozta, hogy nem szándékozik lemondani. Három héttel ezelőtt a pártértekezlete „brutálisan erős támogatásról biztosította”. Azt mondta a kormányfő, hogy 2001 és 2006 között túlságosan nagy volt a baloldali és szociális politika, ezért meg kellett állni, de most már az építkező évek jönnek.
Túlélésre játszanak a BKV-val?
Előfinanszírozással próbálja a főváros utána kormány is rövid távon enyhíteni a BKV pénzügyi gondjait. A központi költségvetésből összességében biztos nem érkezik több támogatás a BKV-hoz a közeljövőben. A hosszú távú megoldás még várat magára. Keller László pénzügyminisztériumi államtitkár és Demszky Gábor főpolgármester bejelentette, hogy a kormány 10-12 milliárd forint értékű tőkét juttat a BKV-nak. A tőkepótlás csak előfinanszírozás – mondta Keller László. A további pénzügyi lehetőséggel kapcsolatban Demszky említette, hogy elképzelhető a fővárosi vagyonelemek értékesítése, melyből autóbuszokat lehet vásárolni.
A főpolgármester mondta, hogy ha a kormány visszamenőlegesen megemeli az állami normatív támogatás mértékét, akkor a főváros is azt teszi az idei évre előirányzott tőkepótló támogatással. A visszamenőleges emelésre nincs lehetőség, se szándék Keller szerint.
Megfigyelés: újabb üggyel próbálkoznak a Fideszben
A Fidesz szerint törvénytelen,, szakszerűtlen és tisztességtelen az a kormányhatározat, amellyel a kabinet „ellenőrzése alá vonta az önkormányzatok széles körét”, ezért kezdeményezni fogják a jogszabály visszavonását. Deveter Ervin, az Orbán-kormány titokminisztere elismerte, hogy hibázott, mikor a Horn-kormány alatt született határozatot nem helyzete hatályon kívül. Tóth Károly, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának szocialista alelnöke szerint a képviselő téved. Népszavának elmondta, hogy a Horn-kormány idején, 1998-ban született jogszabály 2004-ig volt hatályban, s most ismét alkalmazzák. Az Orbán-kormány adott ki róla értelmező rendelkezést, kvázi végrehajtási utasítást.
Tóth Károly szerint Demeter csúsztat, mivel az objektumvédelem esetében a védelem alá esők a Nemzetbiztonsági Hivatallal együttműködésben vállalják a biztonság közös szavatolását. Ez egyébként sem azonos az engedélyhez kötött titkosszolgálati megfigyeléssel – mondta Tóth.
Lázas kínai Nyugat-ellenesség
Újabb tüntetések voltak vasárnap több kínai városban, egy nappal a Kína barát „ellenoffenzíva” után, amely a nyugati médiák Tibettel kapcsolatos „dezinformációja” és a pekingi olimpia bojkottjára szólító felhívások ellen indult. Francia hipermarketlánc előtt tartottak gyűléseket, mely során Tibet függetlensége ellen tiltakoztak, illetve CNN hírtévét elítélő jelszavakat skandáltak. A tiltakozók a francia áruk bojkottjaira is buzdítottak. Előző nap öt városban franciaellenes tüntetések folytak, amelynek résztvevői Franciaország Tibettel kapcsolatos magatartása ellen tiltakoztak. A hivatalos kínai sajtó vasárnap a hatóságok nyugalomra szólító felhívásait közölte: „Hazafiságunkat nyugodtan és felelősen, törvényes és rendezett módon kell kifejeznünk” – figyelmeztetett a párt központi lapja.
Fékezett majálisok május elsejére
Az új kormányprogram legfontosabb elemeiről is beszél Gyurcsány Ferenc a május 1-jei ünnepségen. A négy nagy szakszervezeti konföderáció vezetői a városligeti majálison megélhetést fedező minimálbérért szállnak síkra. Az SZDSZ a Népszava érdeklődésére nem tudta megmondani, hogy megtartják-e egyáltalán a korábban hagyományosan Hajógyári-szigeten lévő majálisukat. A Városligetben tartja a majálist a Magyar Kommunista Munkáspárt a szocialistáktól teljesen különállóan.
Végképp elbukhat az internetadó
Ma egyeztetnek az internetszolgáltatók Bóna Ákossal, a gazdasági tárca infokommunikációs ügyekért felelős szakállamtitkárával a netadóról. A 0,8%-os többletteher éppen azt az ágazatot sújtaná, mely most kezd a gazdaság egészével együtt felzárkózni Európához. A kulturális tárca javaslatát ma már egyik politikai erő sem támogatja. A netadó a ma már kevésbé népszerű adathordozók járulékát váltaná fel.